akwarystyka dla każdego

forum dla akwarystyków

  • Nie jesteś zalogowany.

#1 2009-03-20 16:16:00

Moscow

Administrator

Zarejestrowany: 2009-03-20
Posty: 6
Punktów :   

Rybia ospa

Rybia ospa

Przyczyna: Jednokomórkowiec Ichthyophthirius multifiliis (Kulorzęsek)

Objawy: Na całym ciele ryby widać białą wysypkę przypominającą małe krostki. Nazywana często chorobą "białych punkcików" lub "rybią ospą". Choroba pojawia się najpierw na płetwach lub grzbiecie ryby. Dotknięte chorobą osobniki ocierają się o różne przedmioty w akwarium próbując się ich pozbyć. Stają się apatyczne i mają posklejane płetwy.

Skutki: Przy nie podjęciu żadnych działań śmierć obsady.

Leczenie: Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na tą popularną chorobę a są to m.in. : Tropical Ichtiosan, SERA costapur,
czy TetraMedica Contralck (POLECAM). Można także użyć zieleni malachitowej. Istnieje także inna metoda, niestety ryzykowna. Mianowicie podnosimy temperaturę wody do 32oC. Kulorzęsek powinien się poddać po kilku godzinach. Nie wiadomo tylko, czy ryby to przetrzymają.

Zapobieganie: duże wahania dobowe temperatury lub nie przeprowadzona kwarantanna nowo nabytych ryb.

UWAGI: Leczenie najlepiej jest rozpocząć do trzech dni od zakażania. Potem szanse przeżycia obsady maleją. Preparaty stosujemy według zaleceń producenta. Po ustąpieniu choroby stosować profilaktycznie raz na tydzień przez 2 tygodnie. Jeżeli nie mamy pod ręką preparatu a chcemy zacząć działać, podwyższamy temperaturę o kilka stopni i napowietrzamy akwarium.

By mily-_-demon

Ostatnio edytowany przez Moscow (2009-03-20 16:24:16)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ziip2012.pun.pl jak zrobić drzewo genealogiczne wzór co jedzą koszatniczki ?? śmieszne teksty pingwiny z madagaskaru divine world s2 rejestracja